Arvutid saavad ikka vanaks ja siis tekib vajadus riistvara uuendamise järele. Vana arvuti kuulub kas maha kandmisele ja prügimäele viimisele või soovitakse see lihtsalt kellelegi teisele edasi anda. Igal juhul on oluline, et arvuti ära andmisel ei satuks teie isiklikud andmed kellegi teise valdusesse. Kui te arvutiga töötate, siis iga operatsioonisüsteem ja iga rakendus salvestab töö käigus erinevaid ajutisi faile. Samuti kui olete kõik oma failid uude arvusse üle tõstnud, siis ära antavas arvutis tuleks need kõik kustutada. Kahjuks ei piisa aga tavalisest kustutamisest ega isegi mitte sellest, kui peale kustutamist ka prügikast tühjendatakse. Kui soovite olla kindel, et andmed on tõepoolest hävitatud, tuleb kasutada paremaid meetodeid.

Andmekaitse Inspektsioon on andnud omalt poolt välja juhendi, kuidas seadmetest andmeid turvaliselt kustutada: http://www.aki.ee/sites/www.aki.ee/files/elfinder/article_files/Isikuandmete%20kustutamine%20seadmetes.pdf

Turvalisest andmete kustutamisest võib lugeda ka järgmistest kohtadest:
Digitark: https://digitark.ee/kuidas-andmed-araantavast-arvutist-oigesti-kustutada/
IT Kolledži wiki: https://wiki.itcollege.ee/index.php/Failide_turvaline_kustutamine
Arvutikaitse: http://www.arvutikaitse.ee/failide-turvaline-kustutamine/

Olen valmis vana kõvaketta  (või ka muu andmekandja - USB pulk, fotoaparaadi mälukaart vms) info kustutama soovitud põhjalikkusega. Teenuse maksumus sõltub andmekandja mahust ja soovitud põhjalikkuse astmest. Soovi korral saada oma soov kontaktvormi kaudu.

Kui koduleht on loodud, on vajalik kodulehe sisu hoida kaasaegne ja õige ning tagada ka kodulehe turvalisus.

Kodulehe sisu eest kannab hoolt kodulehe omanik. Enamasti on kodulehtede tehniline lahendus selline, et sisu korrashoidmine ei eelda sptesiifilisi arvuti- või internetialaseid teadmisi. Kodulehe loomisel teen alati kodulehe omanikule ka koolituse, kuidas sisu hästi korras hoida ja edasi saab kodulehe omanik juba ise sisu haldamisega hakkama. Kindlasti tuleb aga arvestada, et kodulehe omamine tähendab pidevat hoolt, et kodulehe sisu oleks alati õige. Koduleht ei saa kunagi "valmis", sest ikka on vaja kas midagi kodulehele juurde lisada või muuta. Alati tasub ka kodulehe loomisel mõelda sellele, kui palju on hiljem tahtmist ja aega kodulehe sisu pidevalt kaasajastada. Kui on ette näha, et hiljem pole eriti aega sisu uuendada, olgu sisu pigem vähem, kuid olgu see õige.

Tänapäevased kodulehed on dünaamilised, kohanduvad erinevatele ekraanidele ja erinevatele seadmetele alates väikestest nutitelefonidest kuni suurte kuvariteni. Selline dünaamilisus ja skaleeruvus tähendavad, et tehnilises mõttes on koduleht küllalt keerukas programmeeritud keskkond. Ka pealtnäha üsna lihtsa ja lakoonilise sisu taga võib olla keerukas tehnoloogiline lahendus. Kahjuks kaasneb selle keerukusega alati ka risk, et tehnilises koodis on vigu. Kuna veebiavarustel on küllalt pahatahtlikke, siis kasutatakse kodulehtede vead ja turvaaugud üsna kiiresti ära küll pahatahtliku koodi ja viiruste levitamiseks, küll muudeks ebaseaduslikeks tegevusteks. Seepärast on vajalik kodulehe tehnilist osa alati turvalisena hoida. Heade majutusteenuse pakkujate juures on turvalisena hoidmine lihtsaks tehtud, kuid lõplik vastutus, et koduleht püsib murdmiskondlana, on kodulehe omanikul. Kui kodulehe omanikul vastavaid oskusi ei ole, on hea omada partnerit, kes turvalisuse eest hoolt kannab.

Mina kasutan kodulehe loomisel enamasti vabavaralist mootorit Joomla!. Vabavaraliste mootoritel on nii puudusi kui eeliseid. Igal juhul on aga vabavaraliste mootorite kasutamisel kodulehe töötamise loogika alati teada ka halbade kavatsustega inimestel. Seega tuleb jälgida, et kodulehe mootorile välja antud turvapaigad ja uuendused oleks õigeaegselt paigaldatud, et koduleht püsiks turvalisena. Teisalt, kuna vabavaraliste mootorite kasutajaskond on suur ja arendajate kogukond lai, siis saavad avastatud vead tavaliselt kiiresti korda tehtud ja parandused avaldatud. Kodulehe omanikul tuleb jälgida niinimetatud "turvaliste", kus on olemas parandused avastatud vigadele ja kus on ka hoiatused, kui mõnda vahendit ei ole turvaline kasutada. Joomla! mootori turvaalased teated on siin: https://developer.joomla.org/security-centre.html

Kui on vajadus saata mulle mingil põhjusel nii suuri faile, mida ei ole võimalik saata e-kirja teel, siis seda saab teha kasutades kas Dropbox'i, Google Drive'i või minu isiklikku pilveteenust. Dropbox'is ja Google Drive's on mu e-aadressiks See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. - sellele aadressile jagamist tehes saan ma failid oma arvutisse alla laadida.

Võimalik on suuri faile edastada ka ftp abil. Kui soovid kasutada ftp'd, siis kirjuta mulle e-kiri või kasuta kodulehe vormi ja ma saadan juhendid, kuidas seda teha.

Kodulehe loomine eeldab, et kliendil on valitud domeeninimi ja kodulehe majutus (ingl. web hosting service). Püüan siinkohal natuke selgitada, mida tähendab domeeninime registreerimine ja kodulehe majutus.

Domeenimi on vabalt valitav nimi, mille kaudu koduleht üles leitakse - see on nimeline veebiaadress. Domeeninime omamine ei pea tähendama, et koduleht ka tegelikult olemas on. Kui aga soovitakse luua oma kodulehte, peab lisaks registreeritud nimele olema ka koht, kus kodulehe sisu hoitakse. Niisiis koosneb kodulehe omamine kahest osast:

  • registeeritud nimest
  • mingis veebiserveris olevast asukohast, kus kodulehe sisu hoitakse

Need kaks teenust on eraldi hinnaga ja mõlemad kulud tuleb kodulehe omanikul tasuda, kui ta soovib kodulehte omada. Juhul, kui on olemas oma server - nagu näiteks minul kahr.ee - siis saab kodulehte hoida ka isiklikus serveris ja siis pole vaja majutusteenust eraldi osta. Üldiselt on siiki mõistlik kasutada teenusepakkujaid, kes suudavad servereid korrektselt hallata ja turvalisena hoda.

Domeeninime saab registreerida erinevate tippdomeenide alla. Eesti tippdomeeni (.ee) registreerimise reeglid on leitavad Eesti Interneti SA kodulehelt. Olen valmis domeeninime registreerimisel abistama, kuid domeeninime registreeritakse kliendi nimele ja ka registreerimise tasu tuleb maksta kliendil otse registripidajale. Eesti akrediteeeritud registripidajate loetelu leiab siit: https://internet.ee/registripidajad/akrediteeritud-registripidajad. Registripidaja haldab nimeserveri kirjeid. Sageli on registripidajatel iseteeninduskeskkonnad, kus klient saab ise oma domeeni himeserveri kirjeid hallata. Registreerida saab peale .ee domeeni ka paljusid muid domeene. Domeeninime registreerimise hind sõltub tippdomeeni haldaja poolt kehtestatud tingimustest.

Kodulehe majutusteenust pakuvad samuti paljud IT-firmad, ühe loetelu võib leida näiteks siit: http://www.neti.ee/cgi-bin/teema/ARI/Side/Andmeside_ja_Internet/#Hosting. Milline hostinguteenus täpselt sobiv on, sõltub vajadustest ja soovidest. Enamasti pakuvad registripidajad lisaks registreerimisteenusele ka majutusteenust. Üldjuhul lihtsa kodulehe majutus väga suuri nõudmisi veebiserverile ei esita ja seega võib valida mõne odavama teenusepakkuja. Kuna ma ise olen väikeettevõtja, siis toetan ka selles osas väikeetevõtjat - partnerina pakun majutusteenust Kask & Kask OÜ veebiserveris - hinnaks 4.- € kuus. Kuid klient on alati vaba valima just temale sobivat majutusteenust, mis hinna ja võimaluste osas kliendi huvidele kõige paremini vastab - ja selle saab kindlaks teha igal konkreetsel juhul eraldi.

Siin on mõnede minu tehtud tööde veebilehtede päised ja lingid vastavatele veebidele. Veeb avaneb päisepildile klikkides. Kõik kodulehed on valminud koostöös tellijaga või mõnedel juhtumitel ka meeskonnatöö tulemusena. See tähendab, et kodulehe just selline välimus pole ainuüksi minu väljamõeldud, vaid omajagu on siin alati ka tellijapoolset panust. Küll aga on tehniline teostus minu poolt kokku pandud. Nagu öeldud, kasutan ma vabavaralisi lahendusi, niisiis pole ka mootor otseselt minu programmeeritud. Eelkõige tähendab kodulehe kokkupanek olemasolevate vabavaraliste lahenduse kohandamist täpselt vastavaks tellija soovidele ja nägemusele. See tähendab stiililehtede kohati väga põhjalikku muutmist. Ka kodulehe mootorisse endasse on vaja muudatusi teha, et mootor käituks just tellijale sobival viisil.

Kõikide kodulehtede puhul on kodulehe sisustamine - uute artiklite ja muu sisu lisamine - kodulehe omaniku vastutus. Vajadusel võib ka selle loomulikult minult tellida, kuid üldjuhul saavad kliendid sellega ise suurepäraselt hakkama. Niisiis on siinsed näidised mingi hetke seisuga ja praegune aktuaalne leht võib olla muutunud.

Eesti EKB Koguduste Liidu leht kuni kevadeni 2017

Liidu koduleht kuni 2017 kevad

Sireli Hostel

www.sirelihostel.ee

Perearst Ülle Perend

www.perearstid.eu

Otepää Evangeelne Vabakogudus Palverändur

Otepää EV Palverändur

Hiiu valla veebileht

www.hiiuvald.ee

Hiiu Valla veebileht on loodud ajal, mil olin Hiiu valla IT-spetsialist (kuni novembrini 2014). Praegu haldavad seda lehte teised, eelkõige praegune Hiiu Valla IT-spetsialist. Päisepilt on tehtud 2015. aasta märtsis.

Kärdla Nukuteatri veebileht

kardlanukuteater.ee

Kärdla Linnaraamatukogu veebileht

Kärdla linnaraamatukogu

Kärdla Linnaraamatukogu on loodud ajal, mil olin Hiiu valla IT-spetsialist (kuni novembrini 2014). Kodulehte haldab Kärdla Linnaraamatukogu ise. Päisepilt on tehtud 2015. aasta 19. märtsil. Kuna seoses Kärdla linna ja Kõrgessaare valla ühinemisega sai Kärdla Linnaraamatukogust Hiiu Valla Raamatukogu, siis seda kodulehte veebis enam ei ole.

Kärdla Baptistikoguduse veebileht

Kärdla Baptistikoguduse veeb

Mooste Baptistikoguduse veebileht

Mooste koguduse veeb

Allika kirjastuse veebileht

Allikakirjastuse veeb

Hiiu Valla Raamatukogu veebileht

Hiiu Valla raamatukogu